Forum

Zu., mKlient offline2012-01-05 11:49:26 sprzedaż samochodu a wypowiedzenie OC - czas leci, a OC ciągle "wisi" w system

Potrzebuję porady od kogoś mądrzejszego niż osoby z którymi rozmawiałam dotychczas. W listopadzie 2011 wysłałam mailem skan umowy sprzedaży samochodu, wraz z wypowiedzeniem umowy o ubezpieczeniu OC (zgodnie z tym, co doradzono mi na infolinii). W grudniu okazało się, że przygotowana przez nabywcę umowa jest błędna i trzeba ją spisać ponownie. Poprawioną umowę odesłałam do BRE Ubezpieczenia 20 grudnia 2011. Telefonicznie otrzymałam informację, że wszystko jest w porządku, umowa dotarła i "lada moment" OC zostanie wycofane. Tymczasem do tej pory ubezpieczenie to "wisi" w systemie transakcyjnym. Czy mogę prosić o pomoc w tej sprawie? Czy otrzymam zwrot części wpłaconej składki (OC ważne do kwietnia 2012)?

Cytuj Przydatne Zgłoś naruszenie

Odpowiedzi

oporek [mKlient] offline 2012-01-05 12:00:18 Zu. napisał(a):

> Czy otrzymam zwrot części wpłaconej
> składki (OC ważne do kwietnia 2012)?

Sprzedaż samochodu umożliwia odzyskanie niewykorzystanych środków pod warunkiem, że NABYWCA złoży wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC w terminie do 30 dni od daty zakupu.
Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

Zu. [mKlient] offline 2012-01-05 12:02:28 Jak zwykle niezawodny oporek - dziękuję bardzo! :) W takim razie będę gnębić nabywcę, bo wcale nie bawi mnie fakt, że jeździ na moim ubezpieczeniu... Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

DonTonico [mKlient] offline 2012-01-05 12:13:46 Jeżeli minęło więcej niż 30 dni od sprzedaży to i tak już za późno i będzie nabywca korzystał z tego oc do końca umowy. Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

Zu. [mKlient] offline 2012-01-05 12:26:31 Czyli mamy do czynienia z chorym prawem, wg którego sprzedający jest w 100% uzależniony od dobrej woli nabywcy? Sprzedałam samochód obcemu facetowi i rozumiem, że mam go teraz ścigać i pilnować żeby wypowiedział OC, bo inaczej do końca trwania umowy będzie jeździł na mojej polisie. Czy w przypadku kolizji również z mojej polisy będzie wypłacone odszkodowanie? W sumie już żaden absurd chyba mnie nie zdziwi ;)

Swoją drogą telefonicznie w BRE Ubezpieczenia poinformowano mnie, że wystarczy abym to ja, jako sprzedający, wysłała skan umowy sprzedaży...

oporek [mKlient] offline 2012-01-05 12:43:23 Zu. napisał(a):
> Czyli mamy do czynienia z chorym prawem, wg którego sprzedający jest
> w 100% uzależniony od dobrej woli nabywcy? Sprzedałam samochód
> obcemu facetowi i rozumiem, że mam go teraz ścigać i pilnować

To nie będzie zaliczone do obrony koniecznej.

> żeby wypowiedział OC, bo inaczej do końca trwania umowy będzie
> jeździł na mojej polisie.

Można było przyjąć od niego oświadczenie o rezygnacji w momencie zakupu i samej odesłać do BREUbezpieczenia, ale to niesie pewne ryzyko dla nabywcy.

> Czy w przypadku kolizji również z mojej
> polisy będzie wypłacone odszkodowanie?

To już jest jego polisa.

> W sumie już żaden absurd
> chyba mnie nie zdziwi ;)
>
> Swoją drogą telefonicznie w BRE Ubezpieczenia poinformowano mnie,
> że wystarczy abym to ja, jako sprzedający, wysłała skan umowy
> sprzedaży...

Co oddala groźbę odnowienia się polisy i zaliczenia na twój rachunek ewentualnych szkód wyrządzonych przez nabywcę.

Zu. [mKlient] offline 2012-01-05 12:46:46 > To już jest jego polisa.

I tak, i nie... Dalej "wisi" mi w systemie transakcyjnym, pomimo zapewnień pracownicy BRE Ubezpieczenia, że "lada moment" stamtąd zniknie. Byłabym spokojniejsza gdyby nie była widoczna w systemie ;)

oporek [mKlient] offline 2012-01-05 12:55:02 Zu. napisał(a):
> > To już jest jego polisa.
>
> I tak, i nie... Dalej "wisi" mi w systemie transakcyjnym,

Inercja w każdym znaczeniu tego słowa. http://pl.wiktionary.org/...

> Byłabym spokojniejsza gdyby nie była
> widoczna w systemie ;)

Spokój może dać tylko ZPO (zwrotne potwierdzenie odbioru).

DonTonico [mKlient] offline 2012-01-05 12:57:59 Zu. napisał(a):
>
> I tak, i nie...

Gwarantuje Ci to art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

sloven [mKlient] offline 2012-01-05 13:02:18 Zu. napisał(a):
>
> I tak, i nie...

Zdecydowanie tak. Sprzedając auto srzedajesz jednocześne polisę. Od tej chwili nie grozi Ci utrata zniżek, bo polisa przechodzi na nowego właściciela pojazdu. I to nie jest chore prawo. To dobre prawo, bo kupujący ma czas na zawarcie nowej polis.

> Dalej "wisi" mi w systemie transakcyjnym,
> pomimo zapewnień pracownicy BRE Ubezpieczenia, że "lada
> moment" stamtąd zniknie. Byłabym spokojniejsza gdyby nie była
> widoczna w systemie ;)

Nie wiem, czy obecnie polisy znikają tak szybko. Moje polisy widoczne są w systemie mimo, że ważne były do czerwca ubiegłego roku. Tak czy owak nie ma to znaczenia - o ile powiadomiłaś ubezpieczyciela o zbyciu auta.

PS Warto poinformować o zbyciu także organ rejestrujący pojazd, by a) nie podlegać karze, b) nie przycodziły do Ciebie wezwania ze straży/policji/inspekcji w sprawie mandatów nowego właściciela.

Zu. [mKlient] offline 2012-01-05 13:02:59 Dziękuję, Panowie :) Wiele się wyjaśniło, mam też nauczkę na przyszłość żeby dokładniej pilnować swoich spraw, a nie naiwnie słuchać kobitki z ubezpieczeń, mówiącej, że skan umowy wystarczy i rozwiązuje całą sprawę (ze zwrotem części składek włącznie).

Edit: urząd też został od razu poinformowany o sprzedaży samochodu, dziękuję :-)