Blog

Dagmara Socha offline2009-04-14 17:34:09 Jak policzyć prowizję od niewykorzystanego limitu?

1 czerwca 2009 r. mBank będzie naliczał prowizję od niewykorzystanego limitu kredytowego w mBIZNES koncie, w wysokości 3% w skali roku.
Wraz z wprowadzeniem tej opłaty do Tabeli Prowizji i Opłat pojawiło się kilka pytań, na które postaram się tutaj odpowiedzieć.

Prowizja za niewykorzystany limit będzie pobierana w przypadku wykorzystania mniej niż 50% przyznanej kwoty.
By sprawdzić, ile może wynosić opłata, musimy zwrócić uwagę, że prowizja naliczana jest:

  • miesięcznie, czyli 3% w skali roku daje nam miesięcznie 0,25% niewykorzystanej kwoty (3% / 12 miesięcy = 0,25%),
  • wyłącznie za te dni, w których wykorzystanie było poniżej 50% przyznanego limitu.

By wyliczyć prowizję od niewykorzystywanego limitu, potrzebujemy:

  • kwotę niewykorzystywanego limitu,
  • liczbę dni, w których limit był wykorzystywany poniżej 50% oraz
  • kwotowo wyrażone 0,25% miesięcznej prowizji.

Oto kilka przykładów:
1. Jeśli w każdym dniu miesiąca wykorzystujesz powyżej 50% przyznanego limitu, prowizja nie będzie naliczana.

Posiadasz limit kredytowy w wysokości 10 000 zł. Każdego dnia miesiąca wykorzystujesz powyżej 5 000 zł. Prowizja wyniesie 0 zł.
 
2.   Jeśli przez równo pół miesiąca Twój limit jest wykorzystywany powyżej 50%, a przez pół miesiąca poniżej 50% prowizja miesięcznie wyniesie 0,125% wartości niewykorzystywanego limitu kredytowego.
Posiadasz limit kredytowy w wysokości 10 000 zł. Przez równo pół miesiąca  wykorzystujesz limit powyżej 5 000 zł, a przez kolejne pół miesiąca w ogóle nie korzystasz z limitu. Prowizja miesięcznie wyniesie  6,25 zł.
 
3.  Jeśli przez cały miesiąc, każdego dnia będziesz wykorzystywać poniżej 50% limitu, prowizja miesięcznie wyniesie 0,25% wartości niewykorzystywanego limitu kredytowego.
Posiadasz limit kredytowy w wysokości 10 000 zł.  Przez cały miesiąc wykorzystujesz go w kwocie 2 000 zł, prowizja miesięcznie wyniesie 20 zł.
 
Do obliczeń stosujemy wzór:
kwota niewykorzystana x miesięczna prowizja x liczba dni,
w których limit był wykorzystywany poniżej 50% ÷ liczba dni w miesiącu.

Dla potrzeb obliczania odsetek przyjmuje się, że każdy miesiąc liczy 30 dni, a rok liczy 360 dni.

Jak widać na powyższych przykładach, wystarczy optymalnie ustalić wysokość limitu i efektywnie go wykorzystywać, a prowizja będzie minimalna lub w ogóle nie będziesz jej ponosić.
 
Jeśli nie wykorzystujesz przyznanego Twojej firmie limitu w minimum 50%, możesz go zmniejszyć, bez opłaty za aneks do umowy limitu kredytowego. Darmowy aneks możesz podpisać do końca czerwca – by skorzystać z tej oferty, wystarczy zadzwonić do Operatora mLinii.

Komentarze (32)

macpc offline 2009-06-05 18:37:37

Po rozmowie ze specjalistą dowiedziałem się że jednak nie mogę zmniejszyć, czyli tak jak wcześniej albo 10 tys albo nic. Na pytanie dlaczego nie mogę mniej - taka umowa i nie można. Ale wcześniej miałem 4 tys. jak to możliwe? Odpowiedź: Może Pan zrezygnować z tej promocyjnej stawki lini kredytowej. Czyli na zero. A później wystąpić o mniejszy limit poniżej 10 tys. Czyli możliwe ale trzeba się nagimnastykować jak koń pod górę. Brawo mBank, grunt to przodem do klienta.... Czyli teraz pismo polecone do banku, czekanie 2 tygodnie, potem po zmniejszeniu wizyta w oddziale i zwiększenie do 3 tys. Klienci mBanku muszą mieć dużo czasu, może celują w emerytów :)

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

macpc offline 2009-06-05 18:26:36

Tego ostatniego akapitu: "Jeśli nie wykorzystujesz..." wcześniej nie było i nie chcieli mi zmniejszyć - albo 10 tys. albo nic. Teraz, jak zobaczyłem powyższy akapit, chyba im się od kogoś dostało bo usłyszałem: "Oczywiście zmniejszymy do wybranej kwoty". Powiedziałem, że wcześniej kazano mi wysyłać druczek z prośbą o zmniejszenie na co Pani odpowiedziała: "to niemożliwe, druk przygotowuje się u nas i wysyła do klienta", to co wcześniej operator na mlini jaja sobie robił??? Ale dobre i to, zmniejsze do 3 tys. 10 zł miesięcznie jakoś przeboleję... Mam tylko nadzieję, że nie policzą mi prowizji za zmianę bo tydzień temu wysłałem oficjalne - wskazane na stronie - pismo z prośbą o zmniejszenie, a teraz widzę, że bez prowizji...

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

dromader_2004 offline 2009-05-27 18:57:05

To jest już jakaś komedia !
Wystawiają nas do wiatru instytucje, którymi zarządzają ludzie zupełnie oderwani od rzeczywistości, których jedynym celem jest wypłata premii dla siebie i swoich kolesi.
Szkoda, że nie mają zielonego pojęcia o systemie finansowym i funkcjonowaniu banków którymi zarządzają.
Najpierw jeden geniusz wymyślił promocję linii kredytowej "no cost", tyle że nie przemyślał że bank musi na te wszystkie linie utworzyć rezerwę - i to już jest "big cost" - dla banku.
Teraz następny geniusz licząc na naiwność klientów próbuje odrobić straty, ale nie przemyślał że spowoduje to wycofanie się klientów nie tylko z linii kredytowej, ale w ogóle z banku. A klient taki zabierze też ze sobą lokaty i przepływy bieżące ...
No ale pewnie obydwoje skasowali nieziemskie premie za swoje genialne pomysły....
Tyle że to co Panowie wyczyniacie, to się nazywa rozbój w biały dzień, a nawet powiem więcej - złodziejstwo i sk....two.
Liczycie na ludzką bierność i naiwność, ale możecie się przeliczyć ....
Nikt nie zagwarantuje bowiem, że oprócz komunizmu i kapitalizmu, w którym prym wiodą banki i instytucje finansowe nie jest możliwe ukonstytuowanie innego wariantu funkcjonowania społeczeństwa. Nie koniecznie takiego gdzie banki będą na znaczącej pozycji.
Chciałbym uświadomić, iż jedną z głównych przyczyn dzięki której nie odczuwamy jako społeczeństwo ogółem kryzysu tak dotkliwie jak np. Amerykanie, jest to że Polacy nie zadłużali sie na potęgę i wciąż wierzyli w potęgę kasy w skarpecie.
Nie podcinajcie Panowie gałęzi na której siedzicie i nie plujcie w miskę z której jecie - no chyba że was to bawi.
Mnie niestety już przestało. Na pewno zrezygnuję z linii i na pewno zmieniam bank - na mniej złodziejski.
Innym polecam to samo - tylko radzę przy podpisywaniu umów uważać na tzw. warunki ogólne i zwierać w umowie głównej zapisy, które uniemożliwią bankowi tak drastyczne zmiany w chęci sięgania do naszych kieszeni...

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

andrzej.bednarz offline 2009-05-16 18:00:12

te inne "kwiatki" mBanku każą zastanowić się nad dalszym korzystaniem z jego usług

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

rykra offline 2009-05-12 22:32:03

rezygnuje z tego

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

adrano offline 2009-05-12 20:38:51

Dwa dnie temu zrezygnowałam całkowicie z limitu. Płacenie za coś z czego nie korzystam to zgroza. Limit przydawał się od czasu do czasu ale bez przesady.
W innych dwóch bankach zaproponowano mi na koncie osobistym o wiele lepsze warunki limitu i to nawet w wyższej wysokości. Przedziwne, że w mBanku na rachunku firmowym nawet w połowie nie mogłam mieć takich rachunków a konto mam tu chyba z 8 lat.
Teraz już nie mam nic w mBanku - poza jedną kartą kredytową i debetową jaką opłaconą mam już do końca roku.
Kredytową zawsze spłacam w terminie. Z debetowej nie korzystam bo żadnych środków nawet złotówki nie trzymam na żadnym z kont.
Nie mam lokat, zrezygnowałam z karty do firmowego, nie realizuje tu przelewów, bo w innym banku mam bezpłatne i także bezpłatne prowadzenia konta.
Dziwi mnie, że tak rewelacyjny bank tak zszedł na psy.

Ciekawe czy jest ktoś kto nie wycofał limitu albo nie wycofa do czerwca.
Bo jak na razie od mojego znajomego pracującego na infolinii w Łodzi - dowiedziałam się, że plaga rezygnacji.

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

antylopnik offline 2009-05-12 15:09:29

Właśnie chciałem zwiększyć limit, który wykorzystuję tylko przez kilka dni w miesiącu. Poszukam pieniędzy w innym banku...

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

hektar offline 2009-05-11 20:19:05

Proponuje analogicznie wprowadzenie oprocentowania od niewykorzystanych lokat tj. mam możliwość założenia lokaty np. 100 000, ale tego nie robię więc bank płaci mi 3% od niezałożonej lokaty

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

macpc offline 2009-05-11 11:50:50

Dziś chciałem zmniejszyć swój limit kredytowy z 11 tys. do 5 (kiedyś mógł się przydać). Dowiedziałem się, że niestety to sztywny limit i mogę zmniejszyć do 10 tys. albo zrezygnować całkowicie. Jest jeszcze zabawniej niż myślałem. Żegnaj mBanku...

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

pioszef offline 2009-05-09 22:19:24

no i zamykam konto mBiznes w juz nie mBanku tylko Szmatbanku.....

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

lkuziem offline 2009-05-08 18:57:15

Żyć nie umierać. To są naprawdę ciekawe czasy. Na lekcjach historii ekonomii będą pokazywać mBank jako przykład przeistoczenia cenionej i wartościowej marki w szmatę.

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

kris0s offline 2009-05-08 13:36:15

Pozdrawiam innych odkrywajacych skutki przejęcia BRE przez CommerzBank.
Nowy zarząd - nowe zwyczaje...
Najpierw mPlany, potem mAparaty, teraz mKredyt a jutrocCały mŚwiat zejdzie na psy.

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

B!gj@ck offline 2009-05-08 12:44:27

Witam,

Trzeba by to wykopać z odpowiednim komentarzem...
Panowie z Wyhacz.pl - Polecam!

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

macpc offline 2009-05-07 09:57:29

To dziwne, że aż taka prowizja. Za posiadanie karty kredytowej wychodzi mniej, a przecież to dla mnie tylko wirtualna linia, która miała mi zapewnić w razie trudności płynność. No cóż trzeba będzie poszukać w innym banku a tutaj zlikwidować... Osoba która to wymyśliła ma kłopoty z myśleniem mam nadzieję, że nie dostanie dodatkowej premi za taką "racjonalizację"

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

pkrolak offline 2009-05-06 14:09:09

Niezłe posunięcie! Na czymś trzeba zarobić. Nie dość że trzymam kupę kasy w waszym banku, przyznaliście mi limit o który nie prosiłem i nie jest mi potrzebny to jeszcze teraz każecie mi za to płacić. Chyba was p.....kręciło. Rezygnuję z limitu i szukam innego banku. Bawcie się sami.

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

Modulo offline 2009-05-06 09:56:47

Straszne chamstwo! Rezygnuję z linii kredytowej. Już powiedziałem o tym przekręcie kolegom, oni też wypowiedzą umowy, część w ogóle chce wyjść z mBanku.

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

jacekpj offline 2009-05-05 22:19:33

Ja już podziękowałem za te linie kredytowa. To jest po prostu kpina. Pol roku temu wycofałem większość środków z BRE (mBanku) mając w pamięci to co zrobiło UniCredito ze swoim wasalem tj PEKAO SA (wyplata gigantycznej dywidendy i jej transfer do Włoch).
mBank jest niezły (byl). łatwy w obsłudze (www bez tych %$#@ wodotrysków), ma niezłe karty kredytowe ale chłopaki chyba zaczynacie lecieć powoli w kulki. Tak czy siak przeniosłem większość pieniędzy w "marmur" tj. PKO BP. Jak mnie tam walną to przynajmniej swoi a nie Niemcy:)
Pozdrawiam
Jacek
PS. Polecam do poduszki lekture : http://www.amerbroker.pl/... No, tylko moze sie po niej przestać chciec spać:)

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

adrano offline 2009-05-05 15:48:07

Czy ktoś może mi powiedzieć na ile wcześniej przed 1 czerwca muszę zrezygnować z limitu żeby nie pobrano mi opłaty żadnej?
Jeszcze przez maj chciałabym wykorzystać limit - zwyczajnie będzie mi on potrzebny na kilka dni kredytowania - bo czekam na większą płatność ale potem chce zrezygnować. Jest jakiś okres do spełnienia, czas - 2 tygodnie, 30 dni czy zwyczajnie w dniu rezygnacji limit przestaje istnieć i mogą np. zrezygnowac na dzień czy dwa przed 1 czerwca?
Może pracownik mBanku poradzi albo ktoś z klientów wie coś na ten temat?

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

rykra offline 2009-05-05 15:06:32

brać pieniadze za coś z czego sie nie korzysta - ROZBÓJ W BIAŁY DZIEŃ

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

exequos offline 2009-05-05 12:15:13

taki niestety jest los większości "darmowych" rozwiązań - po osiągnięciu masy krytycznej klientów zarządzanie przejmują "rekiny od wyciskania", po odpowiednim ich uzależnieniu od oferty i produktów, stopniowe zwiększanie opłat i cięcie kosztów w celu maksymalizacji zysku - a zaczyna się od stopniowego pogarszania jakości obsługi klienta ;) jak mbank skończy? raczej dobrze bo w kraju gdzie potencjalnych klientów o odpowiednim dochodzie jest kilkanaście milionów nie należy liczyć na konkurencję opartą na zdrowych ekonomicznych zasadach...

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

ChrisVW offline 2009-05-04 19:47:16

Wreszcie mBank znalazł jakiś dobry sposób na pozbycie się klientów!
Doskonałe posunięcie! Przecież klienci sobie pójdą.. dzięki temu spadną koszty utrzymania infrastruktury, nikt nie będzie narzekał na "przycinanie" się serwerów! Genialne!

Zaczynacie doganiać PKP - firmę przodującą w samolikwidacji.. jak to jest.. podnosimy ceny biletów, potem stwierdzamy, że mniej ludzi jeździ... to co robimy.. likwidujemy kolejne połączenia i.. podnosimy ceny biletów.

Nie wiem, ale w tym naszym kraju jest coś szczególnego, co jest trudne do znalezienia w wielu innych krajach.. mianowicie wręcz unikalne połączenia chciwości i głupoty, prowadzące do tego, że firmy same podcinają swoje źródła dochodów... tu jakiś geniusz wymślił, że zmusi się klientów do płacenia odsetek od kredytu poprzez nakładanie opłaty za niewykorzystany limit... NO PO PROSTU GENIALNE!

Pytanie do innych mKlientów: czy znacie jakiś inny bank w PL, który wymyślił coś równie IDIOTYCZNEGO???

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

aaataaam offline 2009-04-30 07:19:42

Mix głupoty z chamstwem, bezszczelnością itp - wcześniej zapłaciliśmy prowizję za kredyt i miało być na takich warunkach przez rok, dokładanie po drodze nowych opłat to wyrafinowane chamstwo. Nikt poważny nie zmienia zasad gry podczas jej trwania, trzeba uciekać w pośpiechu z tego mBałaganu - ja wybrałem Lukasa, sprawdźcie bynajmniej biznesdoradca gwarantował mi, że ten bank takiego chwytu (zresztą niezgodnego z prawem) nie zastosuje.

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

hubson offline 2009-04-24 17:43:04

w najbliższych planach:
prowizja za niewykorzystany limit karty kredytowej
prowizja za spłatę zadłużenia karty kredytowej w grace period
prowizja za "niemanie" karty kredytowej
prowizja za wypełenienie wniosku o kartę kredytową
prowizja za aktywowanie karty kredytowej
prowizja za niezarekomendowanie karty kredytowej mbank rodzinie

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

sx1100 offline 2009-04-19 15:20:20

Wyjść z powstałej sytuacji jest kilka:
1. mBank zmieni hasło np. na takie: " Płacisz za to, że z nami jesteś " ... i już nikogo nic nie będzie kłuć w oczy.
2. mBank wycofa się z przedstawionego projektu ... mało prawdopodobne.
3. Dotychczasowi klienci zaczną interesować się ofertami innych banków i zaczną wycofywać się z banku, który zaczyna ich "robić w konia" ... najbardziej prawdopodobne rozwiązanie.

Wprowadzenie 1% prowizji za przedłużenie linii kredytowej jakoś przebolałem, w końcu podobno jest kryzys i banki muszą się zabezpieczać ... OK, ale wprowadzenie od czerwca prowizji za niewykorzystywanie tej linii to wg mnie przesada i wystarczający bodziec do tego, żeby poważnie zainteresować się ofertami innych banków.

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

loonatic offline 2009-04-18 11:23:07

PŁACISZ TYLKO ZA TO Z CZEGO KORZYSTASZ - sx1100 chyba ma rację. Najwyższa pora zmienić to hasło, gdyż nie odzwierciedla prawdy :/.

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

sx1100 offline 2009-04-17 13:30:15

Cyt.:
mBank oferuje podstawowe produkty za darmo lub w najniższych cenach. PŁACISZ TYLKO ZA TO Z CZEGO KORZYSTASZ bez zawiłych pakietów i skomplikowanych taryf. (...)
Więcej tutaj:
http://www.mbank.pl/o_nas...
... więc pytam się, dlaczego mam płacić za coś, z czego nie korzystam?
Czyżby polityka mBanku zboczyła z wymierzonego kursu???

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

najmar11 offline 2009-04-17 12:39:32

Czy to może pierwszy sygnał, że mBank ma problemy finansowe?! i należy się z niego ewakuować?!

Naprawdę musi być źle, skoro bank jest zmuszony stosować tego rodzaju chwyty poniżej pasa.... ;-(

Ciekawe gdzie teraz będą szukali pieniędzy, w jakich prowizjach i opłatach?

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

elwin offline 2009-04-15 18:46:18

jaki bank taka oferta.... zaraz wprowadzą prowizję za niewykorzystany limit na karcie kredytowej :)

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

klrzysiek offline 2009-04-15 11:29:21

będzie prowizja od nieposiadania odpowiedniej kwoty na koncie;)

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

hubson offline 2009-04-15 10:41:43

to jakieś chore, żeby płacić prowizję od niepożyczonych pieniędzy, zwłaszcza, jeżeli zapłaciło się już prowizję za przyznanie kredytu.. może niedługo będzie prowizja od oszczędzania, bo przecież pieniądze muszą być w obrocie i pracować..

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

eMBee offline 2009-04-15 09:02:03

Zasady obliczania prowizji były i są jasne, ale wytłumaczcie łaskawie ludziom, czemu 2m-ce wcześniej byli namawiani na "rezerwy" na okres kryzysu bez kosztów!? A po 2-cach dodaliście: oprocentowanie za niewykorzystany limit jednocześnie dodając opłatę za zmniejszenie i zwiększając oprocentowanie dla mniejszych limitów?? Przecież to jest totalnie bezsensowne, żeby nie powiedzieć bezczelne. Pozostaje tylko zrezygnować! Dobrze, że chociaż to jest jest jeszcze darmowe...

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie

blom offline 2009-04-15 00:03:55

czy w ten sposób M znalazł sposób na zmniejszenie ilości przyznanych kredytów aby zbilansować się?

Odpowiedz Cytuj Zgłoś naruszenie